Oko je često zaboravljeni organ koji zaslužuje posebnu pažnju kada je ishrana u pitanju. Starenjem oči postaju podložnije oštećenju pa je zaštita stanica oka neophodna. Podrazumijeva visoku zaštitu od UV zračenja, ograničenje vremena provedenog ispred ekrana, redovnu posjetu ljekaru, uzimanje vitamina i drugih nutrijenata koji obezbjeđuju dovoljne količine antioksidanasa.
Ishrana može biti ključna u prevenciji bolesti i stanja kao što su katarakta, makularna degeneracija, suhoća očiju ili keratokonus. Mnogo je individualnih faktora koje treba uzeti u obzir kada je pitanje „Da li vitamini i nutrijenti za zdravlje očiju trebaju dolaziti iz cjelovite hrane, suplemenata ili iz oba izvora?“. Kada se vitamini ili nutrijenti iz hrane nedovoljno unose, nepravilno apsorbuju suplementacija bi mogla pomoći.
Vitamine za oči možemo pronaći u raznim namirnicama. Veće količine se nalaze u mrkvi, zelenom lisnatom povrću, brokulama, citrusnom voću, slatkom krompiru, jajima, paprikama, grašku i orašastim plodovima. Pojedini vitamini i minerali imaju višestruke benefite za zdravlje oka.
Lutein je karotenoid, djeluje protuupalno i nalazi se u zelenom lisnatom povrću, žumanjku jajeta i citrusnom voću. Zajedno sa zeaksantinom pomaže u zaštiti očnog tkiva, leće i makule, što poboljšava vid, sprječava blještanje i osjetljivost na svjetlost. Lutein i zeaksantin kao karotenoidni biljni pigmenti prirodno se nalaze u tkivu oka. Izvori luteina i zeaksantina u hrani su u bobičastom voću, brokulama, papaji, breskvama, mangu i lisnatom zelenilu poput blitve i špinata.
Unoseći A, C i E vitamine održavamo stanice i tkivo snažnima, a organizam štitimo od efekata upale. Postoje dokazi da visok nivo vitamina E može zaštititi oko od stvaranja katarakte koja zamagljuje vid, a javlja se najčešće uz proces starenja. Da bi obezbjedili dovoljne količine, svakodnevno trebamo unositi biljna ulja, orašaste plodove, sjemenke suncokreta i avokado.
Vitamin A
Vitamini A štiti od gubitka vida, katarakte, noćnog sljepila i sindroma suhog oka. Da bi organizam dobio dovoljne količine vitamina A, potrebno je unositi beta karoten iz kojeg se ovaj vitamin stvara u tijelu. Beta karoten se nalazi u narandžastom povrću, poput mrkve, zimske tikvice ili slatkog krompira.
Vitamin C
Vitamin C pomaže u borbi protiv štetnog djelovanja slobodnih radikala. Voće i povrće kao što je aronija, kivi, jagode, brokule, kelj i paprike sadrže velike količine vitamina C.
Cink
Protiv upale i oštećenja stanica oka povoljno djeluje i cink. Cink u kombinaciji sa ostalim vitaminima štiti mrežnjaču oka. Koristan je za rast stanica i osigurava cirkulaciju balansirajući hormone. Možemo ga pronaći u ribama, mesu i orašastim plodovima.
Omega-3
Omega-3 masne kiseline su dobar saveznik zdravlja očiju prvenstveno zbog protuupalnog djelovanja i usporavanja efekta starenja. Izvor su lanene sjemenke, orasi, losos, sardine, skuša i druge ribe. Hranu bogatu sastojcima koji povoljno djeluju na oči treba jesti sirovu ili minimalno obrađenu kako bi zadržala hranjive komponente. Biranjem zdravih namirnica koje sadrže potrebne vitamine i minerale djelujemo preventivno u očuvanju zdravlja oka.
Autor
Emra Hajdarević
Magistar farmacije