
Šećer našem tijelu daje početni maksimum oslobađanjem dopamina i endorfina ali brzo i jaku želju za uzimanjem novih količina. Često uzimanje predstavlja začarani krug gdje osjećamo tjeskobu, neraspoloženje i na kraju iscrpljenost zbog naglih skokova i padova razine šećera u krvi. Uzimanje šećera je povezano sa padom imuniteta, infekcijama, povećanjem masnoće, bolestima srca ili hroničnim umorom.
Prisutan je u velikom broju lako dostupne hrane poput slatkiša, peciva, voća ili hrane koja sadrži skrivene šećere poput mliječnih proizvoda, hljeba ili kečapa.
Da li trebamo smanjiti unos šećera ili ga potpuno ukinuti?
Istraživanje je pokazalo da šećer u osnovi djeluje na mozak kao kokain i druge droge, što je razlog zašto mnogo ljudi žude za njim. Važno je razlikovati prirodni šećer koji se nalazi u namirnicama poput voća i povrća od dodanog. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje maksimalno 40-50 grama šećera dnevno, dok iz Američke organizacije za srčane bolesti smatraju da taj broj ne bi trebao biti veći od 25 grama dnevno za žene i 37,5 grama za muškarce.
Osigurati proteine u obrocima
Hrana bogata proteinima utiče na smanjeno javljanje žudnje za šećerom. Pravi izbor je doručak bogat proteinima kako bi smanjili aktivnosti dijelova mozga odgovornih za javljanje želje za dodatnim unosom slatkih namirnica.
Razlikovati glad od žudnje za slatkišima
Fiziološka glad se javlja lagano i popraćena je fizičkim simptomima gdje tijelo šalje signale da moramo jesti. Signali prestaju nakon jela i vraćaju se nakon nekoliko sati. Žudnja za hranom ili šećerom potiče da jedete čak i kada organizmu nije potrebna hrana. Ako osjećamo glad sat ili dva nakon normalnog obroka moguće da se radi o žudnji. Potrebno je sačekati 20 do 30 minuta prije počnemo ili nastavimo jesti kako bi informacija da smo siti stigla do mozga.
Fizička aktivnost i detoksikacija organizma
Fizička aktivnost predstavlja jedan od najboljih načina kojim možemo poboljšati zdravlje i spriječiti nastanak bolesti. Redovna fizička aktivnost utiče na smanjenje želje za slatkišima i praznim kalorijama. Detoksikacija utiče na smanjenje apetita i pozitivno djeluje na smanjenje želje za slatkišima.

Jedite više voća i zdravih grickalica
Voće je jedno od najboljih rješenja ukoliko organizam traži šećer. Omogućava da organizam opskrbimo vlaknima i drugim hranjivim tvarima. Dobar izbor su i orašasti plodovi, sjemenke ili suho voće.
Unos vode
Unos veće količine vode ili ne zaslađenog čaja može takođe pomoći. Nekada je naša žudnja za hranom zapravo žeđ. Organizmu su potrebna 2-2.5l vode u toku jednog dana na dane treninga se ova količina povećava.
Smanjite stres
Kada ste pod stresom nivo kortizola raste, zbog čega ste gladni i žudite za šećerom. Namirnice bogate biljnim vlaknima kao što su zeleni grašak, laneno sjeme, pistacije, kelj, brokula, bademi, bobičasto voće i sjemenke mogu pomoći u smanjenju razine stresa i spriječiti želju za šećerom.
Autor
Emra Hajdarević
Magistar farmacije